English

Još 10 dana do otvaranja 67. Igara

Datum objave: 10.06.2016.

Najstariji kulturno-umjetnički festival u Hrvatskoj, Dubrovačke ljetne igre održat će se i ove godine od 10. srpnja do 25. kolovoza na ambijentalnim lokacijama barokno-renesansnog grada Dubrovnika i brojnoj publici predstaviti bogat i raznovrstan dramski, glazbeni, baletni, folklorni filmski i drugi program. Festival ove godine slavi svoju 67. obljetnicu, a oslanjajući se na svoju bogatu i živu baštinu, njeguje ambijentalnost, suodnos tradicije i modernosti i povezivanje lokalnog, nacionalnog i internacionalnog, kao svoje programske odrednice. Dubrovačke ljetne igre kao mjesto razmjene ideja i novih umjetničkih kreacija, već više od pola stoljeća promoviraju Dubrovnik kao svjetski kulturni centar.

U premijernom dramskom programu festivalsku publiku očekuju dva naslova. Engleska i svijet ove, 2016. godine, obilježavaju 400 godina od smrti Williama Shakespearea, a proslavi te velike obljetnice pridružuju se i Dubrovačke ljetne igre postavljanjem Othella u prijevodu Vladimira Gerića i u režiji Ivice Boban. Othella je na Igrama (i na Lovrjencu) 1964. postavio engleski redatelj Stuart Burge, koji je godinu nakon snimio istoimeni film s Laurenceom Olivierom u naslovnoj ulozi. Festivalska publika još pamti i Othella teatra Eimuntasa Nekrošiusa iz Vilnusa koji jegostovao 2002. godine u kamenolomu Dubac. 2016. na Lovrjencu Othella će igrati nacionalni prvak Drame HNK u Zagrebu Dragan Despot, Jaga Rakan Rushaidat, a Dezdemonu Anja Đurinović. Premijera se očekuje 20. kolovoza.

KafetarijaCarla Goldonija u prijevodu i adaptaciji Frana Čale jedna je od legendarnih predstava zlatnog doba Igara koja se u režiji Tomislava Radića igrala punih deset godina na Gundulićevoj poljani. Na 67. Igrama redatelj Vinko Brešan svoju će Kafetariju, također u prijevodu i adaptaciji Frana Čale, postaviti na Stradun. Radnja komedije odvija se u maloj kavani kao malom svijetu u kojem vladaju sva pravila velikoga svijeta, gdje se znatiželja i zavist izmijenjuju sa slatkim ljubavnim dogodovštinama. Redateljevi suradnici su dramaturginja Mira Muhoberac, scenograf Marin Gozze te kostimografkinja Doris Kristić. Kafetijera Frana igrat će Nikša Butjer, a gospara Lukšu Pjer Meničanin.

U dramskom programu publiku očekuju i reprizne izvedbe Dubrovačke trilogije Iva Vojnovića u režiji Staše Zurovca, kao i više dramskih gostovanja. Iz Gradskog dramskog kazališta Gavella stiže Molièrov Umišljeni bolesnik, komedija-balet u tri čina, redatelja Krešimira Dolenčića, premijerno izvedena u rujnu 2015. Sofoklova Antigona - 2000 godina kasnije u režiji Lenke Udovički, ostvarena u produkciji Kazališta Ulysses i MESS Sarajevo festivala te koprodukciji sarajevskog Narodnog pozorišta, predstava je koja pokušava povući paralelu između Sofoklove junakinje i naših prostora, dvadeset godina nakon rata, a premijerno je, uz oduševljenje publike i kritike, izvedena u kolovozu 2015. na Malom Brijunu. Iz Zagrebačkog kazališta mladih dolazi suvremeni komad #radninaslovantigona argentinskog autorskog tima Jazmíne Sequeire i Luciana Delprata u režiji Renate Carole Gatice, koja predstavlja radnju u gradu Tebi, potresenu terorističkim napadom i u njoj mladu i buntovnu internetsku aktivistkinju Antigonu, odlučnu raskrinkati urotu koja se krije iza te tragedije. Predstava je premijerno izvedena u travnju 2015., a na 30. Gavellinim večerima dodijeljena joj je nagrada za najbolju režiju.

Za ljubitelje baleta, Dubrovačke ljetne igre u koprodukciji sa Slovenskim narodnim gledališčem iz Maribora pripremaju baletni diptih Preludij za poslijepodne jednog fauna Claudea Debussyja u koreografiji Edwarda Cluga i Carmen Rodiona Ščedrina u koreografiji Valentine Turcu, koji će se, uz pratnju Dubrovačkog simfonijskog orkestra, izvoditi na otoku Lokrumu.

Lokrum će biti i mjesto na kojem će, u okviru programa Pisci na Igrama, kroz dvije autorske večeri Milana Vuković Runjić i Daniel Rafaelić ispričati dosad neispričanu priču Maksimilijan i Carlota na Lokrumu o nesretnom i hrabrom nadvojvodi, njegovoj nemirnoj i osjetljivoj supruzi, te njihovim snovima koje su imali na tom otoku. Večer poezije Igora Zidića San ljetne noći održat će se u novoobnovljenoj crkvi svetog Stjepana u Pustijerni, za koju je također vezana zanimljiva legenda o kralju Stjepanu i ženi mu Margariti koji su u srednjem vijeku oronulu prvotnu crkvu dali iznova izgraditi.

Ovogodišnja programska novost je izlazak iz gradskih zidina i ponovno otkrivanje zaboravljenih mjesta diljem županije. Tako će veliki meksički pijanist i dirigent Enrique Bátiz klavirski recital održati u Franjevačkom samostanu sv. Vlaha u Pridvorju, a prošlogodišnji dobitnici Orlanda Kvartet Henschel će nastupiti u Pinakoteci sv. Nikole u Cavtatu.

Odmah na početku 67. Igara, glazbeni program otvara veliko ime – tenor José Cura – kojeg su kritičari često nazivali „četvrtim tenorom“ aludirajući na slavna Tri tenora, a koji će na Svečanom otvaranju u režiji Ivana Miladinova, nastupiti kao dirigent i kao pjevač, da bi odmah dan nakon, 11. srpnja ispred crkve sv. Vlaha na gala koncertu izveo najljepše arije. U bogatom glazbenom programu dominiraju klavirski recitali i to s najuglednijim domaćim i stranim pijanistima svih generacija. Tako će nastupiti Ivo Pogorelić, Philippe Entremont, Michele Campanella te mladi Andrew Tyson i Aljoša Jurinić, ali i Matija Dedić koji će u Dvoru održati večer posvećenu svom preminulom ocu Arsenu Dediću te nastupiti uz Mateja Meštrovića i poznatog turskog pijanista, skladatelja i pedagoga Hakana Ali Tokera ispred Dvora na koncertu pod nazivom Četiri godišnja doba za tri klavira. To će ujedno biti i svjetska premijera, kako ime daje naslutiti, obrade Vivaldijevih godišnjih doba za tri klavira koju potpisuje Matej Meštrović, ujedno i rijetka prilika da na se na pozornici pojavljuju tri klavira. Zbor Hrvatske radiotelevizije nastupit će s dirigentom Tončijem Bilićem u crkvi Male braće, a violinist svjetskog glasa Roman Simović s pijanistom Ratimirom Martinovićem. Ansambl Bečke filharmonije muzicirat će u atriju Kneževa dvora, baš kao i violinist Davide Alogna i pijanist Alexander Frey te Dubrovački simfonijski orkestar s uglednim dirigentima Amosom Talmonom i Ertugom Korkmazom te solistima: klarinetisticom Marijom Pavlović,  fagotistom Pieterom Nuyttenom, violinistom Stephenom Waartsom i violončelisticom Jelenom Očić. Kvartet Henschel nastupit ćesa Simfonijskim orkestrom Hrvatske radiotelevizije na završnom koncertu 25. kolovoza ispred crkve sv. Vlaha, ali i samostalno dan prije u Pinakoteci crkve sv. Nikole u Cavtatu.

U sklopu glazbenog programa ove godine festivalskoj publici će se u ciklusu nastupa predstaviti mlade zvijezde, redom laureati prestižnih međunarodnih natječaja. Američki pijanist Andrew Tyson može se podičiti nagradama s Natjecanja Queen Elisabeth (2013.) i Géza Anda u Zürichu 2015. Violinist Stephen Waarts također je laureat natjecanja Queen Elizabeth te Menuhin natjecanja 2014. godine dok je ruski pijanist Andrej Gugnin u 2014. osvojio prvu nagradu na Međunarodnom natjecanju Valsesia u Italiji 2014., godine te Ludwig van Beethoven u Beču 2013. Ukrajinski violinist Alexey Semenenko prošle je godine osvojio drugu nagradu na Queen Elisabeth natjecanju, a pijanistica Inna Firsova dobitnica je nagrada na međunarodnim natjecanjima Zolotyj Leleka i Vivat Musica. Ruski pijanist Yury Favorin dobitnik je nagrada na natjecanjima Olivier Messiaen u Francuskoj, austrijske Fondacije Gyorgy Cziffra i Nikolaj Rubinstein natjecanja za mlade pijaniste, a također je laureat Queen Elisabeth natjecanja. Program mladih glazbenih zvijezda ne bi bio potpun bez Aljoše Jurinića, mladog pijanista rođenog u Zagrebu i finalista 17. međunarodnog pijanističkog natjecanja Fryderyk Chopin u Varšavi 2015. godine te ovogodipnjeg laureata Queen Elisabeth natjecanja.

Uz redovan dramski, glazbeni i baletni program, festivalska publika će moći uživati u bogatoj plesnoj i glazbenoj hrvatskoj folklornoj baštini u izvođenju Folklornog ansambla Linđo iz Dubrovnika te najuglednijeg hrvatskog ansambla LADO. Filmske projekcije ostvarene u suradnji s Pulskim filmskim festivalom odvijat će se u ljetnim kinima Jadran i Slavica, dok će atrij palače Sponza i Lazareti biti pretvoreni u galerijske prostore za brojne likovne i fotografske izložbe.

Ulaznice za većinu događanja u sklopu 67. Dubrovačkih ljetnih igara su u internetskoj prodaji, a dostupne su na linku ovdje