English

U subotu predstavljanje knjige „Ratni dnevnik Pava Urbana“

Datum objave: 10.08.2016.

U sklopu popratnog programa 67. Dubrovačkih ljetnih igara bit će predstavljena knjiga „Ratni dnevnik Pava Urbana“ urednice Dubravke Vrgoč, u subotu, 13. kolovoza, s početkom u 21:30 u atriju palače Sponza. Knjigu će, uz urednicu, predstaviti direktor i glavni urednik izdavača Meandar medije Branko Čegec te Slaven Tolj, a ulomke će čitati Frano Mašković.

Sjetna večer koja budi bolne uspomene, donosi i zahvalnost za budno umjetničko oko Pava Urbana čije su fotografije ratnih razaranja Dubrovnika odaslane u svijet. Zaljubljenik u fotografiju, zaljubljenik u svoj grad, u veliku knjigu života zauvijek  je zapisao teške trenutke koji su postali neodvojivi dio povijesti grada. Urednica Ratnog dnevnika Dubravka Vrgoč među ostalim piše kako je Pavo Urban majstor u „zaustavljanju slike u kojoj se Grad transformira u ratište, a njegovi stanovnici postaju ne samo nijemim svjedocima tragedije, već i stradalnicima.“ Uz tužna sjećanja na nemile dubrovačke dane, ovaj dnevnik nosi i intimnu ispovijest jedne zaljubljene duše. Dubravka Vrgoč dodaje: „Ono što Ratni dnevnik Pava Urbana čini drugačijim upravo je beskompromisna iskrenost u bilježenju stvarnosti. Možda i zbog te gotovo bolne iskrenosti forma dnevnika prelazi u mnogu intimniju formu, i to ispovjednu, u ljubavno pismo djevojci koja je tisućama kilometara daleko te se čini da zabilješke moraju biti što iskrenije i što preciznije kako bi upravo njoj bile što autentičnije. U konačnici, zapis je to o zastrašujućoj stvarnosti u kojoj pisac dnevnika čezne za ljubavlju i blizinom One koje tu nema.“ Malo je tko slutio da će se nedugo nakon nastanka tog pisma, Dubrovnik sjećati Pava, kao onog kojeg 'tu više nema'. Pavo je svoj dnevnik u obliku pisma uspio poslati iz opkoljenog Dubrovnika svojoj djevojci Mari Bratoš koja se tada nalazila u SAD-u. Pismo je putovalo 2 mjeseca, a u Marine je ruke stiglo 20 dana nakon Pavove smrti. Pavov prijatelj Hrvoje Ivanković na temelju tog pisma  snimio je 2011. dokumentarnu radiodramu pod nazivom „Ovo je radni dnevnik. Izvještava Pavo Urban“.  

Pavo Urban rođen je u Dubrovniku 1. kolovoza 1968. gdje je završio srednju pomorsku školu te upisao Pomorski fakultet. Fotografijom se počeo baviti s 18 godina, bio je član foto kluba Marin Getaldić. Izlagao je na nekoliko izložbi, a 1989. na izložbi umjetničke fotografije u Dubrovniku osvojio je treću nagradu. Dvije godine poslije, u rujnu 1991. upisao je Akademiju dramske umjetnosti u Zagrebu, smjer filmsko i televizijsko snimanje. Međutim studij nikad nije započeo jer je odlučio ostati braniti ratom pogođeni Dubrovnik. Otišao je kao dragovoljac na prvu crtu bojišnice gdje je započeo svoj ratni opus koji je sam nazvao Rat art. Umro je s fotoaparatom u rukama, pogođen gelerom granate koja je pala između Orlanda i crkve svetog Vlaha. Njegova posljednja fotografija, kasnije nazvana „Kamena prašina nad Gradom“ postala je simbol ratnih razaranja Dubrovnika.