75
Dubrovačke ljetne igre
Dubrovnik Summer Festival
10/7 - 25/8 2024
Menu

Uspješno jubilarno festivalsko ljeto!

Uspješno jubilarno festivalsko ljeto!

Dubrovačke ljetne igre uspješno su privele kraju još jednu festivalsku sezonu, održavši u 47 dana, od 10. srpnja do 25. kolovoza, ukupno 78 izvedbi dramskog, glazbenog, baletnog, folklornog, filmskog i dječjeg programa na 15 scenskih i ambijentalnih lokacija grada Dubrovnika. Na završnoj konferenciji za medije povodom zatvaranja 75. Igara u atriju palače Sponza uz vodstvo Igara, ravnateljicu Ivanu Medo Bogdanović, umjetničku ravnateljicu Martinu Filjak i ravnateljicu dramskog programa Senku Bulić, sudjelovali su i ministrica kulture i medija dr. sc. Nina Obuljen Koržinek, dubrovački gradonačelnik Mato Franković te župan dubrovačko-neretvanski Nikola Dobroslavić.

Ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek zahvalila je Martini Filjak što je pristala, uz svoju svjetsku koncertnu karijeru, preuzeti odgovornost za ovaj u hrvatskoj kulturi najvažniji nacionalni festival te mu dati jedan potrebni svjetski dah i duh koji smo imali prilike osjetiti već u prvoj godini. Zahvalila je i Senki Bulić, ali i svim onim umjetnicima i umjetnicama koji su realizirali programe koje su osmislile.

„Puno smo razgovarali i o formi, i o sadržaju, datumima, usmjerenju, estetici, nakon puno razgovora, promišljanja i analize dogodio se program 75. Igara koji u potpunosti slijedi ideje i smjerove utemeljitelja, a s druge strane, iz večeri u večer, događale su se i predstave, i koncerti koji su nadmašivali one prethodne. To je ono što je umjetnost, izvrsnost i što festival ovakvog ugleda zaslužuje", izjavila je ministrica Obuljen Koržinek.

Gradonačelnik Mato Franković kazao je kako umjetničkom vodstvu sigurno neće biti lako u godinama koje slijede jer će se svako novo izdanje Igara mjeriti po ovome koje je, po njegovom mišljenju, ljestvicu postavilo visoko.

"Broj publike koji je nazočio brojnim izvedbama dovoljno govori o tome koliko je sjajan program bio, ali i činjenica kako je više bilo onih koji nisu pogledali neku predstavu, a htjeli su, od onih koji su pogledali predstavu“, kazao je gradonačelnik i dodao kako vjeruje kako će se gradski trgovi i ulice i u narednim izdanjima koristiti kao kulise izvedbi na Igrama.

Župan Nikola Dobroslavić složio se kako je ovaj jubilej dostojno obilježen.

„Potvrdilo se ovaj put kako je, iako u složenim uvjetima, moguć suživot naših sugrađana i turista, i kulture i turizma. Moramo nastaviti po toj formuli, nužno je da se Igre održavaju na prostorima na kojima su se održavale, možda još i nekim, ali nikako ne zatvorenim", kazao je župan Dobroslavić.

Umjetnička ravnateljica Dubrovačkih ljetnih igara Martina Filjak zahvalila svima koji su sudjelovali u kreiranju i realizaciji programa.

"Mislim kako ćemo ovo ljeto pamtiti po nizu fantastičnih izvedbi, nizu intenzivnih trenutaka, po jednoj lijepoj suradnji s gradom. Dok gledamo u budućnost i tražimo ravnotežu u suživotu Igara i otvorenog gradskog života i turizma, sigurno ćemo zbrajati pluseve i minuse uz određeni odmak jer sad na sve to promatramo s jednom velikom emocijom. Usuđujem se reći kako smo ipak pronašli neke nove lokacije i jedan suživot Igara i grada. Imali smo fantastičnu lokaciju na Posatu za Ekvinocijo, FA Linđo ispred Katedrale, tvrđava Lovrjenac se još jednom pokazala kao prekrasno mjesto, ne samo za predstave nego i za glazbene izvedbe", kazala je Filjak.

Ravnateljica dramskog programa Senka Bulić kazala je kako su se Igre povezale s gradom, što je najvažnije.

"Dogodio se šušur, dogodile su se polemike, razgovori... Imali smo kultne naslove, suvremene izričaje, publiku smo izložili nekim različitim estetikama i naravno kako se onda događa sve što se događa, i negativno i pozitivno. Ali najvažnije što se dogodilo je da se uspostavila ta ljubav između Igara i građana", kazala je Bulić.

Ravnateljica Dubrovačkih ljetnih igara Ivana Medo Bogdanović se zahvalila glavnim financijerima, Ministarstvu kulture i medija, Gradu Dubrovniku, Dubrovačko-neretvanskoj županiji, brojni sponzori na čelu sa Zračnom lukom Dubrovnik, ACI, Studencu, Mastercardu, Hrvatskoj lutriji, Eurohercu, Jadranskim luksuznim hotelima, HEP-u, Krašu, Croatia Airlinesu, MG, Coca Coli, Hrvatskoj turističkoj zajednici, donatorima OTP banci, Atlantskoj plovidbi brojnoj publici, naročito sugrađanima na podršci iz gledališta, medijima na korektnom praćenju, svim zaposlenicima, brojnim vanjskim suradnicima, studentima i đacima koji su sudjelovali u organizaciji ovogodišnjih Dubrovačkih ljetnih igara. Ukupan budžet iznosi 2.047.000 eura što je više za 17% nego prošle godine zahvaljujući povećanoj potpori Ministarstva i povećanju prodaje ulaznica i suvenira za 30% u odnosu na 2023.

Uz ukupno devet dramskih naslova, Festivalski dramski program ovog je ljeta bio u znaku četiri dramske premijere. Prvi premijerni dramski naslov Kafetarija, nastao prema istoimenom djelu Carla Goldonija, u režiji Paola Tišljarića ostvaren je u koprodukciji Dubrovačkih ljetnih igara i Kazališta Marina Držića te uz pokroviteljstvo Studenca. Uslijedio je Ekvinocijo Iva Vojnovića u režiji Krešimira Dolenčića na novoj festivalskog lokaciji, istezalištu Posat. Predstava Jimmy Ćorak autora Matije Čigira, Ivane Vuković i Ivana Plazibata bila je treća ovoljetna dramska premijera, nastala u koprodukciji Dubrovačkih ljetnih igara, Umjetničke organizacije Punctum, Kuće Klajn i KunstTeatra, a pred sam kraj 75. festivalske sezone na Lokrumu je zaigrala četvrta dramska premijera, Shakespearova Oluja u režiji i adaptaciji Vita Taufera.

U gostujućem dijelu programa festivalskoj se publici predstavilo Hrvatsko narodno kazalište Varaždin s predstavom Čekajući Oresta prema motivima Sofoklove Elektre u adaptaciji Lade Kaštelan i redateljice Livije Pandur. Na programu su bile i uspješnice iz prijašnjih festivalskih sezona pa se tako u park Gradac vratila predstava Marijane Fumić Sjetne žene raguzejske u režiji Dore Ruždjak Podolski i izvedbi Festivalskog dramskog ansambla, premijerno izvedena na 74. Dubrovačkih ljetnim igrama, kao i glazbeno scensko djelo Čudesna šuma Sunčane Škrinjarić u režiji Lee Anastazije Fleger, premijerno izvedeno na 73. Igrama, na radost najmlađe festivalske publike i ovog ljeta zaigrala na Tvrđavi Lovrjenac. Velika festivalska uspješnica Mara i Kata, autorski projekt Saše Božića ostvaren u suradnji s dramskim umjetnicama Natašom Dangubić i Doris Šarić-Kukuljicom, nasmijavala je publiku na Kazermi petu sezonu za redom.

Tradicionalni sudionik Igara bio je i Studentski teatar Lero koji je ove sezone dva puta izveo svoj recentni kazališni uradak, predstavu Toliko o pticama redatelja Davora Mojaša.

Glazbeni program ovog ljeta predstavio je dubrovačkoj publici vrhunska domaća i svjetska imena, a otvorio ga je nastup ansambla Hespèrion XXI pod ravnanjem Wead Bouhassoun. Uslijedio je spektakularan koncert Dubrovačkog simfonijskog orkestra pod ravnanjem Sebastiana Langa Lessinga i Monike Leskovar, naše renomirane čelistice koja se nakon dugog niza godina vratila na Igre. DSO je pod ravnanjem karizmatičnog dirigenta Valentina Egela festivalsku pozornicu u crkvi Male braće podijelio i sa senzacionalnim gitaristom Pablom Sáinz-Villegasom, a potom je uz energično vodstvo maestra Ivana Huta i pijanisticu Ivanu Jelaču obilježio 290. obljetnicu rođenja Luke Sorkočevića. U atriju Kneževa dvora nastupio je jedan od najboljih svjetskih kontratenora, fascinantni Max Emanuel Cencić uz grčki ansambl Latinitas Nostra, sjajni glazbenici ansambla Antiphonus s hvaljenim gitaristom Petritom Çekuom, a zatim tenor svjetskog glasa Krešimir Špicer uz višestruko nagrađivanog pijanista Lovra Marušića, pijanistica Marija Grazio i violist Marko Genero te Zagrebački kvartet uz pijanista Ivana Krpana. Svoj obol glazbenom programu dali su I kvartet Arod, Papandopulo kvartet, glasoviti pijanist Pierre-Laurent Aimard, ansambl Bach Consort Wien, virtuozni francuski violinist Renaud Capuçon uz pijanista Guillaumea Belloma te Riječki klavirski trio. Donacijskim koncertom Mladi za mlade zaključen je glazbeni program u Dvoru.

Održan je i jedan jazz pop-up koncert, na Trgu oružja, na kojem je nastupio Ivan Bonačić trio.

S ciljem privlačenja nove publike i obogaćivanja koncertne ponude po uzoru na velike svjetske festivale klasične glazbe, ovog festivalskog ljeta pokrenut je Ciklus World Musica i Jazza u sklopu kojeg je nastupio Svjetski jazz orkestar glazbenih mladeži, legendarni dubrovački šansonijer Ibrica Jusić, potom duo Dina e Mel, dok je za kraj ciklusa atmosferu do usijanja doveo flamenco show program Tarab, u izvedbi Cristina Aguilera Flamenco Tria.

Folklorni ansambl Linđo ovog je ljeta održao četiri festivalska nastupa, a dvije večeri zaredom u parku Gradac baletni ansambl Hrvatskog narodnog kazališta Zagreb izveo je kultno djelo Shakespearovo djelo Hamlet. Ansambl narodnih plesova i pjesama Hrvatske LADO, koji ove godine, baš poput Dubrovačkih ljetnih igara, obilježava svoju veliku 75. obljetnicu umjetničkog djelovanja, oduševio je publiku nastupom u parku Gradac

Prva izložba na 75. Dubrovačkim ljetnim igrama, Lopudski portreti Mare Bratoš, predstavljena je festivalskoj publici u srpnju u atriju palače Sponza, a ondje je početkom kolovoza postavljena i izložba slikara Josipa Ivanovića Od auta do kaosa. Raskošna izložba 'Mediteran u hrvatskom slikarstvu 20. i 21. stoljeća, autorice Ive Körbler otvorena je u Umjetničkoj galeriji Dubrovnik.

U okviru popratnog programa 75. Igara u atriju Palače Sponza predstavljena je knjiga Hrvoja Juvančića Razgovori o Jupi, potom Priča jednoga zarokaša Srđana Gjivoja, a na istom mjestu je Petra Jelača, kazališna kritičarka koja već dva desetljeća prati dramski program Dubrovačkih ljetnih igara, održala predavanje pod nazivom „Kroz povijest dubrovačke ambijentalnosti“. Dubrovačke ljetne igre obilježile su 290. obljetnicu rođenja Luke Sorkočevića predstavljanjem slikovnice koja nosi njegovo ime, iz pera jednog od najplodnijih suvremenih hrvatskih književnika, akademika Luka Paljetka, a nastale u suradnji s Ogrankom Matice hrvatske u Dubrovniku.

Nastavljena je i tradicionalna suradnja, s ove godine jubilarnim 70. Pulskim filmskim festivalom pa je dubrovačka publika imala priliku pogledati projekciju dobitnika Velike Zlatne arene, filma Proslava redatelja Bruna Ankovića.

Kruna jubilarnih 75. Dubrovačkih ljetnih igara bit će spektakularna Opera gala, upriličena u veličanstvenom ambijentu ispred Katedrale večeras u 22 sata, gdje će nastupiti jedna od najvećih opernih zvijezda današnjice, bugarska sopranistica Sonya Yoncheva te malteški tenor Joseph Calleja i jedan od najtraženijih basova na međunarodnoj sceni Ante Jerkunica. Ovaj koncert svojom izvedbom uveličat će Simfonijski orkestar HRT-a pod ravnanjem renomiranog dirigenta i miljenika festivalske publike Ivana Repušića. Koncert je u izravnom televizijskom prijenosu na Prvom programu HRT-a i Trećem programu Hrvatskoga radija, Radija Dubrovnik.

Multimedija

Sponzori | Donatori | Pokrovitelji | Medijski pokrovitelji

Instalacija

Da bi ste instalirali ovu aplikaciju, dodirnite gumb Dijeli , a zatim Dodaj na početni zaslon.