Jordi Savall jedan je od najsvestranijih glazbenika svoje generacije koji već više od pedeset godina spašava glazbeno blago od zaborava i vraća ga publici. Ovaj neumorni istraživač rane glazbe repertoar interpretira i izvodi kao gambist i dirigent. Svojim djelovanjem kao koncertni izvođač, pedagog, istraživač i autor novih glazbenih i kulturnih projekata postao je vodeća figura u području revalorizacije povijesne glazbe. Zajedno s Montserrat Figueras osnovao je ansamble Hespèrion XXI (1974.), La Capella Reial de Catalunya (1987.) i Le Concert des Nations (1989.), s kojima istražuje i stvara svijet emocija i ljepote koji dijeli s milijunima ljubitelja rane glazbe diljem svijeta.
Jordi Savall svojim je ključnim doprinosom filmu Tous les Matins du Monde (Sva jutra svijeta) Alaina Corneaua (nagrada César za najbolju filmsku glazbu), intenzivnom koncertnom aktivnošću (oko 140 koncerata godišnje), diskografskim izdanjima (šest izdanja godišnje) i osnivanjem vlastite izdavačke kuće Alia Vox s Montserrat Figueras 1998. godine pokazao da rana glazba ne mora biti elitistička, već da privlači sve širu i raznovrsniju publiku svih dobnih skupina.
Snimio je i objavio više od 230 albuma srednjovjekovne, renesansne, barokne i klasične glazbe, s posebnim fokusom na hispanskoj i mediteranskoj glazbenoj baštini, za što je primio brojne nagrade i priznanja kao što su MIDEM-ova nagrada za klasičnu glazbu, Međunarodna nagrada za klasičnu glazbu i nagrada Grammy. Njegovi koncertni programi učinili su glazbu posrednikom u postizanju razumijevanja i mira između različitih, ponekad i zaraćenih naroda i kultura. Tako s njegovim ansamblima nastupaju arapski, izraelski, turski, grčki, armenski, afganistanski, meksički i sjevernoamerički glazbenici. Godine 2008. Jordi Savall imenovan je veleposlanikom Europske unije za međukulturni dijalog te je zajedno s Montserrat Figueras proglašen Umjetnikom za mir u okviru UNESCO-vog programa Ambasadori dobre volje.
Povodom 250. obljetnice rođenja Ludwiga van Beethovena 2020. i 2021. godine ravnao je izvedbama kompletnih skladateljevih simfonija ansambla Le Concert des Nations, koje su objavljene na dvostrukom CD-u pod nazivom Beethoven Révolution. Utjecaj koji su ostvarili na diskografskim tržištima diljem svijeta okarakteriziran je kao „čudo“ (Fanfare), a drugi CD osvojio je Nagradu njemačkih diskografskih kritičara za najbolji orkestralni album.
Tijekom svoje plodne karijere Jordi Savall primio je najviša državna i međunarodna priznanja, uključujući počasne doktorate sveučilišta u Evori (Portugal), Barceloni (Katalonija), Louvainu (Belgija) i Baselu (Švicarska), odličje viteza Legije časti (Francuska), glazbenu nagradu Praetorius Ministarstva kulture i znanosti Donje Saske, Zlatnu medalju katalonske vlade, nagradu Helena Vaz da Silva i prestižnu nagradu Léonie Sonning, koja se smatra Nobelovom nagradom glazbenog svijeta. Ove godine izabran je za počasnog člana britanskog Kraljevskog filharmonijskog društva, švedske Kraljevske glazbene akademije i talijanske Nacionalne akademije svete Cecilije.
--
Jordi Savall (c) Geri Born